Midwest Highland
Cattle Association

Midwest Highland Cattle Association

News

Osceola Classic 2014 Results

Posted on June 20, 2014 at 4:45 PM

Results are in for the Osceola Classic held the first weekend in June.  Congratulations all for a fine showing. 

Grand Champion Female STR Illuminada


 

Reserve Grand Champion Female: Heidi 3rd of Dundonald

 Grand Champion Cow/calf Ullah of Balmule 6/20/06 with Skye High Corallyn 1/6/14

 

Reserve Grand Champion Cow/calf CBS Jade 13Y 8/7/11 with CBS Jameson 2/15/14

Grand Champion Bull: CBS Ransom

 

Reserve Grand Champion Bull Osceola Jehoshaphat


Complete show results are below.


Osceola Classic

Jr Heifer Show

Division 3

1. Almosta Farms Rose 10/14/13

2. MHH Last Shot 10/1/13

Division 4

1. Osceola Serenade 5/8/13

Division 5

1. STR Illuminata

2. MHH Dazzle 4/3/13

3. Osceola Lace and Roses 4/17/13

4. Mellilsa the 6th of Dundonald 4/1/13

5. Osceola Tinker Bell 4/27/13

6. LSK Goldy 4/26/13

Division 6

1. Heidi 3rd of Dundonald 2/29/12

Grand Champion Junior Heifer: STR Illuminata

Reserve Grand Champion Junior Heifer: Heidi 3rd of Dundonald

Junior Highland Showmanship

PeeWee:

1. Olivia Moore

Junior

1. Ryleigh Adams

2. Elle Toney

Intermediate

1. McKenna Rogers

2. Kolton Beachey

3. Charlotte Jack

4. Noah Baker

Senior

1. Ginny Miller

Highland Open Show

Div 2: Junior Heifer Calf

1. Champion Dundonald Shelby 1/7/14

2. Reserve Champion Skye High Corallyn 1/6/14

Div 3: Senior Heifer Calf

1. Champion Almosta Farm Rose 10/14/13

2. Reserve Champion Maple Hill Last Shot 10/1/13

Div 4: Intermediate Yearling Heifer

1. Champion Bennachies Nadia 5/2/13

2. Reserve Champion Osceola Serenade 5/8/13

Division 5 Junior Yearling Heifer

Champion: STR Illuminata

Reserve Champion: Skye High BornToBeWild

Class A:

1. CBS Yaz’s Yukon Jill 4/22/13

2. Twinflower Francis 4/19/13

3. LSK Derina 4/20/13

4. Osceola Lace and Roses 4/17/13

5. Osceola Tinker Bell 4/27/13

6. LSK Goldy 4/26/13

Class B.

1. STR Illuminada 4/10/13

2. Skye High BornToBeWild 2/15/13

3. Skye High BMY Valentine 2/14/13

4. MHH Dazzle 4/3/13

5. Mellisa 6th of Dundonald

Division 6: Senior Heifer

1. Champion Heidi 3rd of Dundonald 2/29/12

2. Reserve Champion Skye High Abilene 5/26/12

Grand Champion Female STR Illuminada

Reserve Grand Champion Female: Heidi 3rd of Dundonald

Division 7: Cow with Calf at Side

1. Grand Champion Ullah of Balmule 6/20/06 with Skye High Corallyn 1/6/14

2. Reserve Grand Champion CBS Jade 13Y 8/7/11 with CBS Jameson 2/15/14

3. RAM Shelby 5/17/11 with Dundonald Shelby 1/7/14

4. Amy Ruadh of Dundonald 4/26/11 with Dundonald’s Buck 1/5/14

Division 9: Junior Bull Calf

1. Champion Dundonald’s Buck 1/5/14

2. Reserve Champion CBS Jameson 2/15/14

Division 11: Intermediate Yearling Bull

1. Champion Findley Falls Boyd 6/3/13

Division 12:Junior Yearling Bull

1. Champion CBS Ransom 3/7/13

2. Reserve Champion Osceola Jehoshaphat 4/28/13

3. Maple Hill Jackson 4/29/13

Grand Champion Bull: CBS Ransom

Reserve Grand Champion Bull Osceola Jehoshaphat

Division 15 Crossbred Prospect

1. Champion Smokey of Dundonald Farm 3/23/13

2. Reserve Champion MHH Clare 8/8/13

Get of Sire:

LSK Closer

Breeder’s Herd:

Cobblestone Farm

 

 

 

 

 

Categories: None